Międzynarodowa konferencja naukowa i edukacyjna SPECLANG 2023. Języki specjalistyczne – Edukacja – Perspektywy – Kariera

W dniach 30 listopada – 2 grudnia 2023r. przedstawiciele Pracowni Fonetyki wraz z koleżankami i kolegami z Instytutu Filologii Germańskiej UWr mieli przyjemność uczestniczyć w kolejnej edycji konferencji SPECLANG, która odbyła się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. To naukowe, edukacyjne, międzynarodowe i interdyscyplinarne wydarzenie zorganizowane zostało przez Biuro Pełnomocnika Dziekana ds. współpracy z pracodawcami i biznesem na Wydziale Filologicznym UŁ, Zakład Językoznawstwa Specjalistycznego i Dydaktyki w Instytucie Filologii Germańskiej UŁ a także Katedrę Języków Specjalistycznych oraz Komunikacji Międzykulturowej UŁ. W skład komitetu organizacyjnego weszli: dr hab. prof. UŁ  Jacek Makowski, dr Agnieszka Stawikowska-Marcinkowska, dr hab. prof. UŁ Stanisław Goźdź-Roszkowski, dr hab. prof. UŁ Julia Mazurkiewicz-Sułkowska, dr Magda Grzybowska, dr Aleksandra Makowska, dr Maria Migodzińska oraz dr Agnieszka Pietrzak.

Tegoroczna konferencja obejmowała zagadnienia takie jak: językoznawstwo specjalistyczne w komunikacji, dydaktyce i translatoryce; dydaktyka języka obcego i specjalistycznego; język specjalistyczny w dydaktyce i przekładzie; komunikacja zawodowa, specjalistyczna i naukowa; terminologia specjalistyczna, teksty specjalistyczne i dyskurs specjalistyczny; umiejętności językowe a język specjalistyczny, i inne. Obrady konferencyjne zapoczątkowały 3 wykłady plenarne, następnie rozpoczęła się praca w sekcjach, w których łącznie zostały wygłoszone 43 referaty w języku niemieckim, polskim i angielskim.

Instytut Filologii Germańskiej UWr reprezentowali:

dr hab. prof. UWr Artur Tworek wygłaszając referat „Gibt es die Sportsprache?”;

dr Adam Gołębiowski z referatem „Nominale Komposition und Genitiv-Attribution in den Texten polnischer Germanistikstudierender”

oraz dr Marta Rogozińska i dr Aleksandra Molenda, które zaprezentowały referaty o tematyce fonetycznej: „Studentische Wissenschaftskommunikation im institutionellen Kontext. Phonetische, morphosyntaktische und lexikalisch-stilistische Aspekte“; „Das segmentale Merkmal Quantität und ihre Funktionen in der Wissenschaftskommunikation“.

Ponadto fonetycznymi spostrzeżeniami podzieliły się:

dr hab. prof UŁ Beata Grzeszczakowska-Pawlikowska z Instytutu Filologii Germańskiej UŁ wygłaszając referat „Stolpersteine beim Telefonieren in der Fremdsprache Deutsch im Kontext beruflichen Handelns. Eine Mitarbeiterperspektive“

oraz dr Małgorzata Żytyńska z Instytutu Filologii Germańskiej UŁ w referacie „Internationalismen in Fachtexten – didaktische Implikationen zu Wortakzentproblemen am Beispiel gewählter Fachtexte (Initialakzent, Akzent auf Ultima, Pänultima oder auf Antepänultima)“.

W trakcie konferencji odbyła się również Akademia Kompetencji SPECLANG oraz obchody jubileuszu 10-lecia utworzenia na Uniwersytecie Łódzkim we współpracy z pracodawcami kierunku studiów lingwistyka dla biznesu (L4B).

Był to niezwykle owocnie spędzony czas, pełen inspiracji, spotkań i żywych dyskusji. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Organizatorów oraz wszystkich uczestników konferencji. Do zobaczenia podczas kolejnych edycji! 😊

Szczegóły na temat konferencji pod adresem: