Menu Zamknij

Czym się zajmujemy?

Pracownia Fonetyki rozpoczęła swoją działalność w 2018 roku w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Wszyscy jej współpracownicy należą także do Zakładu Języka Niemieckiego. Długoletnim jego kierownikiem był prof. dr hab. Norbert Morciniec – inicjator germanistycznych i niderlandystycznych badań z zakresu fonetyki i fonologii. Współpracowali z nim także znani profesorowie: Krzysztof Janikowski i Stanisław Prędota. Nasza pracownia stawia sobie za cel kontynuację ich dzieła i rozwijanie zarówno badań naukowych jak i działalności dydaktycznej w obrębie tej specjalności językoznawczej.

Fonetykę rozumiemy jako naukę zajmującą się wszystkimi składowymi dźwiękowej manifestacji abstrakcyjnego języka: artykulacją i percepcją głosek (fonetyka segmentalna), procesami koartykulacyjnymi i asymilacyjnymi (fonetyka intersegmentalna), mechanizmami akcentowania wyrazów (fonetyka suprasegmentalna) oraz licznymi zjawiskami prozodycznymi, pojawiającymi się na poziomie wypowiedzi lub ich fragmentów. W polu naszych zainteresowań są też relacje fonetyki z fonologią i wykorzystanie fonetyki, np. w dialektologii i geolingwistyce (tematyka krajobrazu językowego i wysp językowych), w retoryce, logopedii, kryminalistyce. Ważną część naszej działalności naukowej stanowią badania porównawcze, wśród naszych publikacji znaleźć można nie tylko analizy fonetyczne języka niemieckiego i polskiego, ale też m.in. czeskiego, łotewskiego, niderlandzkiego, norweskiego, słowackiego, ukraińskiego, węgierskiego, włoskiego. Zajmujemy się problematyką normy i socjofonetyką oraz fonodydaktyką.

Ta ostatnia specjalność ma w działalności pracowni szczególną wagę, gdyż to my odpowiedzialni jesteśmy za nauczanie fonetyki i fonologii na studiach filologii germańskiej w Instytucie Filologii Germańskiej UWr. Fonetyki języka polskiego i czeskiego nauczamy na studiach slawistycznych na Uniwersytecie w Lipsku, a z Instytutem Filologii Polskiej UWr współpracujemy w zakresie nauczania fonetyki polskiej jako obcej. Oprócz programowych ćwiczeń oferujemy studentom specjalistyczne tutoriaty, a także możliwość przygotowywania prac dyplomowych na seminariach licencjackich i magisterskich oraz współudział w realizowanych przez pracownię projektach naukowych i popularyzatorskich.