Międzynarodowa konferencja Fachsprachliche Perspektiven der linguistischen Forschung (= Linguistische Treffen in Wrocław IX)

W dniach 21–23.09.2023 r. w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego przy pl. Nankiera 15b we Wrocławiu odbyła się kolejna edycja cyklicznej konferencji „Linguistische Treffen in Wrocław”: „Fachsprachliche Perspektiven der linguistischen Forschung (= Linguistische Treffen in Wrocław IX)” zorganizowana przez Zakład Lingwistyki Stosowanej oraz Zakład Języka Niemieckiego Instytutu Filologii Germańskiej. W komitecie organizacyjnym znaleźli się między innymi reprezentanci Pracowni Fonetyki: dr hab. prof. UWr Artur Tworek, mgr Aleksandra Molenda oraz mgr Alicja Derych. Partnerami konferencji byli także Goethe Institut oraz Österreich Institut.

Przedmiotem tegorocznych obrad były badania w zakresie języka specjalistycznego. Zaprezentowano 6 wykładów plenarnych oraz 44 referaty, w których uwzględnione zostały najnowsze metody i perspektywy badawcze dotyczące języka specjalistycznego w ujęciu interdyscyplinarnym.

W programie znalazło się również miejsce na rozważania fonetyczne 😊. W sekcji zatytułowanej „Terminologie und Methodologie in der Phonetik” swoje referaty wygłosili:

• dr hab. prof. UŁ Beata Grzeszczakowska-Pawlikowaska: „Zur Wahrnehmung und Bewertung (un-)flüssiger Sprechweisen in der Fremdsprache Deutsch – Ergebnisse einer Pilotuntersuchung;
  • dr Zuzanna Czerwonka-Wajda: „Zamknięta, napięta, a może długa? Terminologia fonetyczna stosowana do opisu samogłosek w ujęciu artykulacyjnoporównawczym”;
  • dr Marta Rogozińska: „Analiza akustyczna danych językowych z wykorzystaniem programów komputerowych ExMARALDA i Praat”;
  • dr hab. prof. UWr Artur Tworek: „Czy trzeba badać polskie samogłoski nosowe?”.

Podobnie jak pozostałe sekcje konferencji, i ta była niezwykle owocna. Nie zabrakło nowych pomysłów, cennych komentarzy i żywej dyskusji.

Pełna lista uczestników, program konferencji, abstrakty oraz pozostałe informacje dostępne są pod adresem: http://www.ifg.uni.wroc.pl/wydarzenia/internationale-tagung-fachsprachliche-perspektiven-der-linguistischen-forschung-linguistische-treffen-in-wroclaw-ix/