Konferencja naukowa „Norm – Fehler – Innovation / Norma – błąd – innowacja”

Konferencja organizowana przez Zakład Języka Niemieckiego, Pracownię Fonetyki oraz Pracownię Skandynawistyki, działające w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. W zamyśle organizatorów konferencja miała po okresie pandemii ponownie ożywić szeroko rozumiane środowiska językoznawcze i umożliwić nie tylko wysłuchanie wykładów plenarnych oraz referatów lecz także skłonić do luźnych rozmów, dyskusji, wymiany pomysłów, których tak boleśnie w dwóch ostatnich latach brakowało. Obrady miały miejsce w dniach 29–30. września 2022 roku w salach Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego na pl. Nankiera 15b we Wrocławiu.

Szczegóły organizacyjne: http://www.ifg.uni.wroc.pl/wydarzenia/jezykoznawcza-konferencja-naukowa-norm-fehler-innovation-norma-blad-innowacja/.

Wśród licznych referatów związanych z tytułową problematyką normy, błędu oraz innowacji, znalazły się również wystąpienia skoncentrowane wokół zagadnień fonetycznych języka polskiego, rosyjskiego, rusińskiego, niemieckiego oraz niderlandzkiego. Dr Beata Ciecierska-Zajdel (Uniwersytet Warszawski) przedstawiła referat zatytułowany „Niestandardowe sposoby realizacji polskich sybilantów dziąsłowo-palatalnych – błędy, wady czy warianty wymowy?”. Dr Bogumił Gasek (Uniwersytet Wrocławski) wystąpił z referatem pt. „Norma, uzus a błąd w systemie akcentuacyjnym współczesnego języka rosyjskiego”. Dr Marta Rogozińska (Uniwersytet Wrocławski) zaprezentowała temat „Zur Exemplifizierung verschiedener Grade des Artikulationspräzision im wissenschaftlichen Vortrag und in der anschließenden Diskussion”, natomiast dr Zuzanna Czerwonka-Wajda (Uniwersytet Wrocławski) wygłosiła referat zatytułowany „Policentryczność języka niderlandzkiego a norma wymowy i dydaktyka wymowy w ramach NVT”.

Dr hab. prof. UWr Artur Tworek, reprezentujący Pracownię Fonetyki, przygotował wraz z dr hab. prof. UO Marią Katarzyną Lasatowicz (Uniwersytet Opolski) wystąpienie zatytułowane „Język rusiński we współczesnym krajobrazie językowym Dolnego Śląska”, prelegenci poruszyli m.in. zagadnienia fonetyczne. Referaty wygłosiły również dwie przedstawicielki Pracowni, mgr Aleksandra Molenda – „Segmentverlängerungen als prosodische Erscheinungen – Versuch einer Funktionsbestimmung”, natomiast mgr Alicja Derych –  „Wymowa polskich spółgłosek przez osoby niemieckojęzyczne – wstęp do badań”. Obecnie trwa nabór artykułów do monografii pokonferencyjnej, która zostanie wydana w lubelskim Wydawnictwie UMCS. Termin nadsyłania tekstów upływa 28 lutego 2023 r. Więcej informacji na temat monografii: http://pracownia.fonetyki.uni.wroc.pl/2022/12/12/publikacja-po-konferencji-norm-fehler-innovation-norma-blad-innowacja/.