W dniach 17-18 maja 2024r. członkowie Pracowni Fonetyki mieli zaszczyt uczestniczyć w konferencji z okazji 50-lecia Filologii Germańskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach „Germanistik und geisteswissenschaftliche Forschung(en) – aktuelle und zukünftige Herausforderungen”, połączonej z uroczystymi obchodami jubileuszu.
Konferencja była doskonałą okazją do dyskusji o perspektywach badań germanistycznych w świetle kontekstualizacji i pluralizmu badawczego. Było to niezwykle wydarzenie naukowe, pełne inspiracji oraz wymiany myśli językoznawczej, literaturoznawczej oraz kulturoznawczej. Podczas owocnych obrad językoznawczych niemało miejsca poświęcono fonetyce. Ta tematyzowana była w szczególności przez dr Aleksandrę Molendę w referacie pt. „Versuch einer Funktionsbestimmung von Segmentverlängerungen aufgrund gewählter Textsorten“ oraz przez prof. Artura Tworka w referacie poświęconym fonetyce śląskiej. Fonetyka śląska to pojęcie skupiające w sobie w zasadzie dwa obszary. Z jednej strony mowa o działalności naukowej językoznawców na Śląsku, którzy zajmowali się fonetyką w jej ogólnym rozumieniu. Mowa tu chociażby o koncepcie kodyfikacji wymowy niemieckiej. Również po roku 1945 wybitni badacze zajmowali się polskimi dialektami Śląska lub analizą porównawczą niemieckiej i polskiej fonetyki i fonologii (np. prof. Norbert Morciniec). Z drugiej zaś strony fonetyka śląska to również analiza śląskich dialektów języka niemieckiego i śląskich dialektów języka polskiego, które powinny zostać uzupełnione o badanie wymowy dzisiejszego języka polskiego na Śląsku. Różnorodność wymienionych obiektów badawczych, tło historyczne oraz aktualny status śląskich dialektów niewątpliwie świadczą o tym, że fonetyka śląska to zagadnienie, nad którym warto się pochylić.
Składamy serdeczne gratulacje na ręce Dyrekcji kierunku filologia germańska – prof. Zbigniewowi Feliszewskiemu, prof. Grażynie Krupińskiej, ambasadorowi kierunku – prof. Mariuszowi Jakoszowi, władzom Wydziału oraz Uniwersytetu oraz wszystkim tym, którzy w mniejszym lub większym stopniu przyczynili się do rozwoju germanistyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Dziękujemy, że mogliśmy świętować razem z Wami!